fbpx

follow us:

Czy hydroksyapatyt wapnia jest odpowiedzią na starzenie skóry?

Czy hydroksyapatyt wapnia jest odpowiedzią na starzenie skóry?

Medycyna estetyczna nieustannie ewoluuje, oferując coraz bardziej zaawansowane i naturalne rozwiązania dla tych, którzy pragną zachować młodość i witalność skóry. Jednym z najbardziej innowacyjnych podejść do odmładzania skóry jest wykorzystanie hydroksyapatytu wapnia jako biostymulatora. W gabinecie Estetyczne Rewolucje w Krakowie, mamy przyjemność oferować naszym pacjentkom zabiegi z wykorzystaniem tego naturalnego składnika. W niniejszym artykule przybliżymy działanie hydroksyapatytu wapnia, porównamy go do innych biostymulatorów i wypełniaczy, a także omówimy jego zalety, wady, przeciwskazania i potencjalne skutki uboczne. Zapraszamy do lektury!

 

Jak działają biostymulatory?

Biostymulatory to grupa produktów, które mają na celu stymulowanie procesów regeneracyjnych w skórze, poprzez pobudzenie produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W efekcie uzyskujemy wyraźną poprawę jakości, napięcia i gęstości skóry, a także redukcję drobnych zmarszczek i bruzd. Biostymulatory mogą być oparte na różnych substancjach, takich jak polikaprolakton, polilaktyd czy hydroksyapatyt wapnia.

Czym jest hydroksyapatyt wapnia?

Hydroksyapatyt wapnia jest naturalnym składnikiem tkanki kostnej i zębów. W medycynie estetycznej jest stosowany jako biostymulator, który przyciąga własne komórki ciała do produkcji kolagenu, co z kolei prowadzi do poprawy jędrności i elastyczności skóry.

W porównaniu do popularnych wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia nie tylko wypełnia zmarszczki, ale także stymuluje skórę do samodzielnego odnowienia. W przeciwieństwie do innych biostymulatorów, takich jak polilaktyd czy kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia ma dodatkowe zalety w postaci efektu liftingu i poprawy konturów twarzy.

Co ważne, zabiegi z udziałem tego preparatu wykonuje się tylko raz do roku. 

Biostymulacja skóry dojrzałej

Preparaty na bazie hydroksyapatytu wapnia są odpowiednie dla różnych typów skóry, ale szczególnie polecane dla skóry dojrzałej, która zaczyna wykazywać oznaki starzenia, takie jak utrata jędrności i elastyczności, zmarszczki, linie mimiczne oraz utrata objętości.

Hydroksyapatyt wapnia działa przez stymulację produkcji własnego kolagenu przez skórę, co pomaga poprawić jej strukturę i gęstość. Dlatego jest to dobe rozwiązanie dla osób, które chcą zniwelować efekty starzenia się skóry, a jednocześnie utrzymać naturalny wygląd.

Co więcej, zabiegi z użyciem hydroksyapatytu wapnia mogą być stosowane nie tylko na skórze twarzy, ale również na szyi, dekolcie, a także dłoniach, które często są pierwszymi obszarami zdradzającymi oznaki starzenia.

Preparaty na bazie hydroksyapatytu wapnia mogą dać bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza w przypadku skóry dojrzałej.

Hydroksyapatyt wapnia – jakie ma wady i zalety?

Hydroksyapatyt wapnia ma wiele zalet. Po pierwsze, jest biokompatybilny i biodegradowalny, co oznacza, że jest bezpieczny dla organizmu i jest naturalnie usuwany z organizmu z upływem czasu. Po drugie, dzięki swoim właściwościom biostymulacyjnym, wspomaga naturalne procesy odnowy skóry, poprawiając jej jędrność i elastyczność.

Należy mieć na uwadze, że choć hydroksyapatyt wapnia jest bezpieczny, istnieją pewne przeciwskazania do jego stosowania. Nie powinno się go stosować u osób z chorobami autoimmunologicznymi, z aktywnymi infekcjami skóry, z tendencją do tworzenia bliznowców, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Z uwagi na działanie liftingujące, jest on polecany raczej bardziej dojrzałym pacjentkom.

Potencjalne skutki uboczne

Podobnie jak przy innych zabiegach medycyny estetycznej, istnieje ryzyko skutków ubocznych po zastosowaniu hydroksyapatytu wapnia. Mogą to być:

  • zaczerwienienie, obrzęk lub siniaki w miejscu iniekcji, które zwykle ustępują po kilku dniach,
  • rzadziej mogą wystąpić niewielkie guzki pod skórą, które zazwyczaj znikają po kilku tygodniach,
  • w niezwykle rzadkich przypadkach, może dojść do poważniejszych powikłań, takich jak zablokowanie naczynia krwionośnego.

Warto podkreślić, że ryzyko powikłań jest minimalne, jeśli zabieg jest przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę.

 

Dowiedz się więcej na temat zabiegów liftingujących i stymulujących:

Post a comment