fbpx

follow us:

Czy ty też popełniasz ten błąd wpisując w wyszukiwarkę “botox Kraków”?

Czy ty też popełniasz ten błąd wpisując w wyszukiwarkę “botox Kraków”?

“Botoks Kraków”, albo “Botox Kraków”, to jedne z najchętniej wpisywanych w Małopolsce fraz dotyczących usuwania zmarszczek. Według narzędzia Google Trends, w ostatnim roku frazy takie jak “botoks Kraków” czy “botox Kraków” były wyszukiwane po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy tygodniowo. W tym samym czasie, “toksyna botulinowa Kraków” była interesująca raptem dla kilku osób. 

Czy jednak wiesz, że szukając “botoks Kraków” nie zawsze podczas zabiegu zostanie podany Botox?

Nie każde buty sportowe to adidasy

Tak jak nie każde buty sportowe to adidasy, tak samo nie każdy zabieg z użyciem toksyny botulinowej kończy się podaniem Botoxu. Botox jest bowiem nazwą handlową produktu opartego na toksynie botulinowej. Tak samo jak w przypadku innych leków, np. tych przeciwbólowych na bazie paracetamolu, ich zasada działania jest podobna. Różną się one producentem i nazwą handlową (czyli tą, która jest widoczna na opakowaniu). W zależności od tego, kto wyprodukował daną toksynę botulinową, może też różnić się sposób jej przygotowania i dawkowania. Tak samo mogą występować pewne różnice w czasie i długości działania toksyny. Wybór produktu którym wykonywany jest zabieg zależy od preferencji i doświadczenia lekarza i to on decyduje, który z dostępnych na rynku leków będzie jego zdaniem najbardziej skuteczny.  

Kto może wykonywać zabiegi z użyciem toksyny botulinowej?

No właśnie, “lekarz”. Produkty na bazie toksyny botulinowej są w Polsce zarejestrowane jako leki na receptę. Obecnie (na dzień 12 stycznia 2023 r.) tylko lekarz mający ważne prawo wykonywania zawodu ma prawo legalnie kupić i wykonać zabieg podania toksyny botulinowej. Ważne jest też źródło, z którego pochodzi toksyna botulinowa. Jej złe przechowywanie może spowodować, że po podaniu nie uzyskamy oczekiwanych efektów.

Zarówno lekarza jak i sam preparat możemy w prosty sposób sprawdzić w internecie.

Czy masz pewność, że toksyna użyta w zabiegu na pewno została dopuszczona do stosowania w Polsce? Jeśli nie, możesz to łatwo sprawdzić na stronie Rejestru produktów medycznych. To ogólnopolska baza wszystkich produktów, które zostały dopuszczone do obrotu w Polsce. Wpisując w pole “Nazwa powszechnie stosowana” frazę “Toxinum botulinicum typum A ad iniectabile” znajdziesz listę wszystkich produktów zarejestrowanych w Polsce.  

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public

Podobną bazę dotyczącą lekarzy udostępnia Naczelna Izba Lekarska. Na stronie https://rejestr.nil.org.pl/#!/ możesz w prosty sposób sprawdzić, czy osoba wykonująca zabieg jest lekarzem i ma ważne prawo wykonywania zawodu. 

Jak widzicie, zabiegi wykonywane w moim gabinecie są w pełni legalne, a na temat wykorzystywanych produktów nie mam nic do ukrycia. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zawsze możesz zapytać o nie przed lub podczas wizyty. W końcu jestem tu po to, aby Ci pomóc! 🙂  

„Starzenie się to stan umysłu.

Należy zachować entuzjazm i ciekawość”

Coco Chanel

kontakt@estetycznerewolucje.pl

tel.: (48) 503 722 734

Instagram